“Official” kelimesi İngilizce menşeli bir kelime olup, kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır. “Officium” kelimesi “misyon” yahut “iş” demeına hasılat. Kelimenin kökeni Roma İmparatorluğu’na denli uzanır ve “officium” terimi, Roma İmparatorluğu’nda idare ve hükümet kârlerinde kullanılırdı.

Vasat Çağ süresince, “official” kelimesi, hükümet yahut kilise aracılığıyla atanmış bir görevliyi tanımlamak derunin kullanılmaya mirlandı. Bu görevliler, örneğin talih daireleri yahut kiliselerde çeşitli kârlerle mesul olan kişilerdi.

Zamanla, “official” kelimesi elan geniş anlamlar kazandı ve resmi yahut salahiyetli bir konumda kâin rastgele bir kişiyi tanımlamak derunin kullanılmaya mirlandı. Günümüzde, “official” kelimesi umumiyetle hükümet, spor yahut iş dünyası kabil resmi bir konumda kâin kişgelecek yahut kurumları tanımlamak derunin kullanılır.

Özetle, “official” kelimesinin kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır ve Roma İmparatorluğu’nda kullanılan bir terimdir. Zamanla, kelime resmi yahut salahiyetli bir konumda kâin rastgele bir kişiyi tanımlamak derunin kullanılmaya mirlamıştır.